PNJ prostřednictvím skutečných předmětů
(Prezentace nového jazyka (Warm-up Activities))
Aktivity, které pro prezentaci nových slov, slovních spojení a větných struktur využívají skutečné předměty (realia)
SECRET BOX
- Pavoučka položíme do krabičky a zavřeme. Děti nesmějí vědět, co v krabičce máme. Rychle a nenápadně se podíváme, co je v krabičce.
- Abychom získali pozornost dětí, můžeme věc v krabičce komentovat citoslovci, jako např.: „Wow.“, „Ooh“ nebo se můžeme trochu zasmát, používat mimiku apod.
- Stále držíme krabičku v ruce a říkáme věty jako: „No, you can’t look, it’s my box“ a dětem gestem naznačíme, aby šly pryč.
- Znovu se letmo podíváme na krabičku a celý proces opakujeme.
- Můžeme dětem napovídat, aby zjistily, co je v krabičce, použitím jazyka, který již znají, nebo to snadno uhodnou na základě našeho jednání, přestože nové slovíčko neznají, např.: „It’s black“, „It’s got 8 legs.“
- Po nějaké chvíli můžeme dovolit jednomu nebo dvěma dětem podívat se do krabičky. Vybrané dítě přistoupí k nám, naznačíme mu, že nikomu jinému ze skupiny nesmí prozradit, co tam je, že je to vaše společné tajemství.
- Ukážeme dítěti obsah krabičky, trochu ho okomentujeme, zasmějeme se, abychom zvýšili zájem ostatních ve skupině.
- Nakonec pavoučka ukážeme všem dětem a procvičujeme jazykovou strukturu It’s a/an + podstatné jméno.
Pomůcky:
krabička, reálný předmět (zde pavouček - není nutné, aby byl živý, stačí hračka)
BLOWING UP A BALLOON
- Dětem ukážeme vyfouklý balónek a zeptáme se: „What is it?“ a odpovíme: „Yes, it’s a balloon?“ Můžeme se zeptat i na jeho barvu: „What colour is the balloon? - It’s red/blue/yellow etc.“
- Pak se dětí zeptáme, zda je to velký balónek: „Is it big?“ a při tom gestikulujeme. Děti křičí: „No, no.“
- Zeptáme se: „Do you want it bigger?“ a při tom opět gestikulujeme. Děti křičí: „Yes, yes, bigger, please.“
- Začneme balónek nafukovat. Nafoukneme ho jen trochu a opět se dětí ptáme: „Is it big? Is it ok?“ Děti křičí: „Yes, yes, bigger, please.“
- Nafoukneme balónek, jak jen to jde. Ptáme se: „Is it big now?“ Děti křičí: „Yes, yes, it’s big!“
- Nakonec si s balónkem zapinkáme.
Pomůcky:
nafukovací balónek
Varianta:
Nafoukneme více balónků do různých objemů a hledáme největší, nejmenší nebo porovnáme větší než, menší než.
WHAT’S MISSING?
- Na stole/na zemi rozložíme předměty, které již děti umějí pojmenovat, a přidáme k nim další, které pojmenovat zatím v angličtině nedokážou.
- Předměty lze také rozmístit po celé učebně, do pravidelného útvaru (kruh, čtverec apod.). Děti pojmenují to, co znají.
- Požádáme je, aby zavřely oči: „Close your eyes, please“ a rychle schováme jeden z nepojmenovaných předmětů.
- Děti oči opět otevřou: „Open your eyes, please“ a zeptáme se, co z věcí chybí: „What’s missing?“ Děti pojmenují předmět v češtině, protože anglický výraz zatím neznají. Žáka pochválíme (v angličtině) a řekneme slovo anglicky.
- Tímto způsobem pokračujeme i u dalších předmětů.
- Dále můžeme aktivitu využít k prezentaci struktury there is/isn’t, there are/aren’t a předložek místa. Popisujeme, co kde je ve třídě umístěno: „There are your bags on the floor. There is a book on the desk. There is a boy by the door“ atd.
WHAT’S IN THE BAG?
- Do tašky z neprůhledného materiálu dáme předměty vyrobené z různých materiálů, např. plyšový medvídek, skleněná kulička, plastový kelímek, dřevěná lžíce, kovová vidlička apod.
- Pomalu a po částech vyndáváme jeden z předmětů z tašky a doplňujeme otázkou: „What is it?“ a můžeme za doprovodu gest a mimiky zároveň odpovídat: „I don’t know.“
- Předmět odkrýváme tak dlouho, dokud ho děti nepojmenují.
- Slovíčko zopakujeme.
- Pak se ptáme: „What material is it made of? Is it made of plastic? Yes, it is./No, it isn’t.“ (při tom klademe důraz na slovo plastic).
- Pro názornost ukážeme na další předměty, které jsou vyrobené ze stejného materiálu, který prezentujeme. Také můžeme v rámci této aktivity prezentovat sloveso have got/haven’t got. Říkáme, co všechno máme v tašce. Vyndáváme na stůl jeden předmět za druhým a říkáme: „I have got a
- glass ball/marble, I have got a wooden spoon“ atd. Když chceme říci, co nemáme, řekneme: „I haven’t got a wooden ball“ (klademe důraz na sloveso).
Pomůcky:
taška
MYSTERY CARD (2)
- Zatímco pohybujeme předmětem a děti ho vidí pouze skrz vystřižené otvory, ptáme se: „What is it?“ a odpovídáme: „I don’t know.“
- Předmět skrýváme tak dlouho za kartou, dokud ho děti nepoznají.
- Nakonec věc pojmenujeme anglicky.
WHAT’S UNDER THE BLANKET
- Několik různých předmětů položíme na zem nebo na stůl a překryjeme dekou, ubrusem apod. (tvary jednotlivých předmětů by měly být rozeznatelné), aniž by je děti viděly.
- Děti jedno po druhém se snaží identifikovat jednotlivé předměty. Mohou je i ohmatat, ale neodkrývat.
- Když předmět rozpoznají, vyndáme ho zpod pokrývky a pojmenujeme.
Varianta:
Od každého předmětu máme dva kusy. Jedna sada předmětů je schována pod pokrývkou, druhou máme k dispozici. Ptáme se dětí: „Is there an apple under the blanket?“ a při tom držíme jablko i ruce a ukazujeme ho dětem.
Pomůcky:
deka/ubrus/osuška apod.
WHAT DO YOU DO?
Náročnější na přípravu!
- Předem si rozmyslíme, která povolání chceme dětem prezentovat, a podle toho si připravíme pomůcky (např. doctor – bílý oděv, roušku, rukavice; nurse - obvaz, injekční stříkačka, lze použít vybavení dětského lékaře; teacher; shop assistant – pokladnička, nějaké předměty jako zboží apod.).
- Vyvoláme jednoho žáka - dobrovolníka. Řekneme mu, že je lékař: „You are a doctor now.“, ukážeme mu lékaře na obrázku, abychom se ujistili, že ví, o koho jde, a vybíráme mu oděv. Zatímco mu ukazujeme montérky, ptáme se: „Are these clothes right for a doctor?“ (vždy klademe důraz na doctor). Pak uchopíme např. šroubovák a opět se ptáme: „Does a doctor use this?“
- Když se žák konečně oblékne do správného oděvu, vybere si pomůcky, které ke své práci potřebuje, zeptáme se: „What does she/he do?“ a odpovíme: „He/She is a doctor.“
- Tímto způsobem pokračujeme i u dalších povolání.
- Děti, které se předvedly zaměstnání, si ponechají oblečení i pomůcky. Na závěr si povolání s dětmi ještě zopakujeme („herci“ chodí jeden za druhým a ostatní říkají, jaké je jejich povolání).
Pomůcky:
pomůcky a uniformy potřebné pro jednotlivá povolání, obrázkové karty
WHAT COLOUR IS IT?
- Do každé nádoby nalijeme trochu vody. Postupně do každé přisypeme potravinářskou barvu a ptáme se: „What colour is it?“
- Pak můžeme základní barvy míchat a pojmenovat nově vzniklé barvy (červená + bílá = růžová, žlutá + modrá = zelená aj.)
- Ptáme se: „What’s (red) here?“ (děti ukáží na červený objekt ve třídě, např. závěsy, spolužákovo tričko apod.).
Pomůcky:
nádoby na vodu (skleničky, baňky, kelímky apod.), potravinářské barvy
Tip:
Místo vody a potravinářských barev lze použít i barevné fólie. Můžeme je i překrývat a ukázat dětem, jaké barvy vzniknou.
TASTE IT
- Připravíme si tolik potravin, kolik máme ve třídě žáků, aby se mohli vystřídat všichni. Můžeme pro zajímavost a pestrost přinést i něco neobvyklého, exotického.
- Jídlo nesmí nikdo vidět. Jednomu žákovi po druhém zavážeme oči, dáme mu do ruky jednu z potravin a ten svými smysli hádá, co to je. Může přivonět, ohmatat, ochutnat.
- Když jídlo uhodne, ostatní mu zatleskají a může si sundat šátek z očí. Pokud se mu napoprvé nepodaří uhodnout, ostatní vydají zvuk nesouhlasu/zklamání.
- Nakonec vyslovíme slovo v angličtině.
Pomůcky:
skutečné jídlo, šátek nebo šála
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.